Thursday, September 23, 2021


Ne Zaman Emekli Olurum? (Bağkur-4B)


Bağkurlular emeklilik hesaplama ve ne zaman emekli olabilirim sorusuna cevabı, hizmet dökümündeki prim sayısı ile sgk üzerinden rahatlıkla öğrenebilirler.Sanatçılar, iş sahipleri, çiftçiler ve daha bir çok meslek grubunda hizmet veren ya da hizmet alan işveren statüsündeki sigortalılar SGK 4B statüsündedirler. Yani buna biz eskiden Bağkurlular diyorduk. Yenilen sistemle birlikte bağkur yerine 4b terimini kullanıyoruz.

Bağkur herhangi bir işverene bağlı olmadan kendi hesabına çalışan esnaf ve sanatkarların tabi olduğu sosyal güvenlik sistemidir. 2007 yılında kabul edilen 5510 sayılı sosyal güvenlik kanunu ile sgk çatısına girerek 4b olarak anılmaya başlamıştır.

Bağkurlular emeklilik hesaplama işlemlerinde Sosyal Güvenlik Kurumunun yazılımını kullanarak kolayca yapabilirler. Tablolara gerek duyulmadan yapılan bu işlem esası itibariyle hesaplamadan çok ne zaman emekli olurum sorgulamasına benzemektedir.

Aşağıda paylaşılan bağa girdiğinizde karşınıza bir form çıkacak.

Bu formda doldurulması gereken alanlar şunlardır:

Ne Zaman Emekli Olurum? (Bağkur-4B)
Ne Zaman Emekli Olurum? (Bağkur-4B)

Emeklilik Türü
Cinsiyet
Doğum Tarihi
Maluliyet var mı?
Maluliyet Derecesi
Erken Yaşlanma Var mı?
Bakıma muhtaç malül çocuğunuz var mı?
Sadece yurt dışı borçlanması ile emekli olmak istiyorum
Bu bilgiler doldurulup tamam dediğiniz zaman hizmet bilgilerini girebileceğiniz aşağıdaki gibi 2. bir sayfa açılacak.

Bu sayfanın aşağısında gördüğünüz hizmet ekle düğmesine basarak bağkur , ssk ya da emekli sandığına ne kadar çalışmanız var ise onları tek tek girmeniz gerekecektir. Bilgileri girdikten sonra emeklilik hesapla düğmesine basarak bağkur emeklilik hesaplama işlemini tamamlamış bağkur ne zaman emekli olurum sorusuna cevap bulmuş olacaksınız. Örnek sorgulama sonucundan aşağıdaki gibi bir ekran gelmiş olacaktır.

Herkese hayırlı uğurlu emeklilikler diliyorum. Ne zaman emekli olabilirim sorusunun cevabını aldığınızı umuyorum.