Friday, October 15, 2021


SGK Hizmet Dökümü


Sigortalının aldıkları ssk hizmet dökümünde oluşan değişikliklerle prim sayısı öğrenme (4a,4b,4c) gibi sigorta sorgulama işlemleri SGK ile farklı bir boyut altı. Oluşan bu değişiklikler SGK’nın oluşmasıyla birlikte başladı ve sigortalılar tek bir çatı altında toplandı. Amiyane tabiriyle, ssk sorgulamak için alınan ssk hizmet dökümü de isim değiştirip genel olarak SGK hizmet dökümü olarak kullanılmaya başladı. Daha önce farklı konseptlerden temin edile emekli sandığı hizmet dökümü, ssk hizmet dökümü, bağkur hizmet dökümü verileri artık SGK eliyle alınmakta ve doğrusunu söylemek gerekirse de oluşan karışıklıklar giderilmeye başlandı.

Vatandaşın henüz tam olarak kavrayamadığı olay ise, sgk tarafından verilen sigorta kodlarıdır. Bu kodları ve açılımlarını aşağıda belirteceğim.

4A Hizmet Dökümü: SSK sigorta primi ödeyenlerin sigortalılık durumlarını öğrenmek için aldığı dökümdür.

4B Hizmet Dökümü: Bağkur primi ödeyenler SGK da 4B’li olarak geçmektedir. Bağ-kur prim sorgulama işlemleri 4b ile yapılmaktadır.

4C Hizmet Dökümü: Daha önceleri Emekli Sandığı’na tâbi olan devlet memurlarının almış oldukları hizmet bilgisini içerek dökümdür.

4D Hizmet Dökümü: Kamuda geçici olarak ya da daimi olarak çalışan devlet işçilerinin sigorta sorgulamada kullandıkları dökümdür.

Yukarıda da belirttiğim gibi, sigortalı olarak çalışan herkesin bir sgk statüsü vardır. Sigorta durumu hakkında bilgi almak isteyenler SGK hizmet dökümü sorgulaması ile prim öğrenme gibi işlemleri yapabilirler. Sgk hizmet dökümü almak için yapılması gereken en kolay işlem ise şifresiz olarak almaktır. Şifresiz sgk hizmet dökümü alacak olanların kullandığı tek yöntem ise tc no ile yapılandır.

Tc no ile sgk hizmet dökümü almak için sayfamızdaki alana girmeniz gerekir. Girdikten sonra sizden tc kimlik no istenir ve sorgula denir. Sorgula dedikten sonra açılan ekrandaki hizmet bilgisi alanından sgk kodu seçilir ve sgk hizmet döküm sonuçlarına ulaşılmış olur.

Her gün yüz binlerce vatandaş bu pratik yolu kullanarak sgk sorgulama yapıyor ve sigortalılık durumları hakkındaki en güncel bilgilere ulaşabiliyor. Sizde işe yeni girdiyseniz ya da sigorta priminin ödenip ödenmediğini merak ediyorsanız, kolayca sgk hizmet dökümü alarak sgk sorgulaması yapabilirsiniz.