Saturday, October 16, 2021


SGK Sorgulama


2000li yılların sonundan itibaren sigortalı çalışanlar hizmet dökümü almak için SGK sorgulama yapıyorlar. Tc ile sgk sorgulaması sayesinde prim sayısını öğrenin. Çalışan herkesin sosyal bir güvencesinin olması gerekir. Sosyal güvence denilince akla ilk başta sigortalılık gelir. Sigortalılık, sağlıktan sosyal haklara kadar bir çok kapsamdan oluşur ve işçinin en büyük güvencesidir. Türkiye de sigortanın adı SGK’dır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kısaltması olan SGK, hayatımıza Sosyal Sigortalar Kurumu’nun yani bilinen adıyla SSK’nın devamı olarak girmiştir.

SGK ile çalışma hayatında bir çok değişiklik gerçekleşti. Bu değişikliklerin başında ise bağkur ve emekli sandığının SGK’ya bağlanmasıdır. Bağkur sosyal güvenlik kanunun dördüncü maddesinin B bendini ifade ederken, emekli sandığı ise aynı kanunun C bendini ifade etmektedir. Yani 4/B ve 4/C kavramları ortaya çıkmıştır.

Klasik SSK’lı olanlar ise genel olarak 4/A olarak bilinirler. Bütün sigortalı olanlar ayırt edilmeksizin SGK sorgulama yaparak hizmet bilgilerine ulaşırlar. Yani buradan anladığımız olay, ssk, bağkur ve emekli sandığı farketmeksiniz tüm sigorta primi ödeyenler SGK sorgulamasıyla sigorta durumlarını incelerler.  SGK sorgulaması ise TC kimlik numarasıyla yapılmaktadır.

TC ile SGK SORGULAMA

11 haneli vatandaşlık numarası kullanılarak yapılan bilgi alma işlemine TC ile SGK sorgulama denir. Hizmet dökümü sonuçlarının alındığı bu sorgulamayı yapmak için esgm alanına girebilirsiniz. Buraya girdiğinizde sizden kimlik no bilgilerini girmeniz istenecek. Devam ettiğinizde hizmet bilgisi yazılı olan alandan sgk hizmet dökümüne ulaşarak sgk sorgulama yapmış olursunuz.

Geçmiş yıllarda patlama noktasında olan kayıtdışı çalışma, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun denetlemeleri sayesinde bir nebze de olsa azalmaktadır. Aslını isterseniz kayıtdışılığın azalması konusundaki kilit rol çalışanlara düşmektedir. Eskilerde bir çok işçi ssk priminin ödenmesi yerine bu parayı elden alır ve bunu kendine kâr bilirdi. Oysaki yıllar geçince yaptığının aslında kendine en büyük zarar verdiğini anladılar. Günümüzde çalışanların büyük çoğunluğu her ne kadar SGK sigortasının yapılmasını istiyor olsa da bir kısmı sigorta parasına göz dikmekte. Böyle bir durum karşısında gerek ilaç gerek hastane gerekse de ilerleyen yıllarda planlanan emeklilik hayalleri suya düşer ve büyük mağduriyetler yaşanabilir. Bu durumları da düşünmenizi rica ediyorum.

Bunun yanısıra bazı vergi yüzsüzü işverenler de çalışanlarına sigorta yapmayarak mağdur olmalarına sebep olmaktadırlar. Hem devletten vergi kaçırırlar yani vatandaştan çalarlar hem de çalışanın geleceği ile oynarlar. Bu tür bir durumla karşılaşırsanız ilk fırsatta durumu SGK müdürlüklerine bildirip hakkınızı elde edebilirsiniz. Unutmayın, SGK’lı iseniz bir çok hakkınız var demektir.