Saturday, October 16, 2021


SSK Prim Sorgulama


4a, 4c hizmet dökümü için SSK Prim Sorgulama işlemi sanılanın aksine çok basit bir işlemdir.”İnternet ve bilgisayar ile aram pek yok, ben beceremem.” demeyin.Bu tür işlemleri 12-13 yaşlarında bireyler yapabiliyorsa sizlerde yapabilirsiniz.

Günümüzde ne yazıkki kimi işveren prim yatırma veya düzenli yatırma gibi konularda özensiz ya da dikkatsiz davranıyor. Deyim yerindeyse,eşeği sağlam kazığa bağlayıp, kontrolü elden bırakmamakta fayda vardır. Durum böyle olunca SSK Prim Sorgulama işlemi önemli bir hale geliyor. Acaba primlerim yatırılıyor mu? Düzenli yatırılıyor mu? İşe girişim yapıldı mı? Primlerim maaşa göre mi yoksa asgari ücrete göre mi yatırılıyor? diye bir sürü soruyla kendinizi strese sokacağınıza, sisteme giriş yaparak, sürekli olarak kontrol edebilirsiniz.

Sigortam ödeniyor mu? Ne zamandan beridir sigortalıyım? Sigortam var mı? Sigorta girişim yapıldı mı? Gibi soruların cevaplarını ssk prim sorgulama yaparak iki dakikada öğrenme şansına sahipsiniz. Üstelik ssk prim sorgulama yapmak için e devlet şifresine gerek yok. Tc kimlik no ile ssk prim sorgulama yapabilmektesiniz.

Emekliliğinize ya da gününüzü tamamlamanıza ne kadar kaldığını veya gününüzü tamamladınız mı, hemen SGK ‘nın sitesinden ESGM ‘ye giriş yaparak öğrenelim.

SSK Prim sorgulama‘sı yapmak için önce SGK’nın sitesine girip oradan esgm bağlantısına giriyoruz.Burada karşımıza çıkan formda
T.C kimlik no,
nüfusu kayıtlı olunan il,
cilt no,
doğum yılı girildikten sonra güvenlik kodu bölümünde ki resimde yazan karakterleri(harf,rakam) güvenlik kodu kutusuna doğru bir şekilde girip sorgula düğmesine tıkladığımız zaman sisteme giriş yapmış oluruz.

Giriş sayfasındaki formda istenen tüm bilgiler nüfus cüzdanınızda mevcuttur.

Giriş yapıldıktan sonra karşımıza çıkan ekranın sağ tarafındaki menüde “Hizmet Bilgisi 4A”ya tıkladığımızda Şifresiz SSK Sorgulma ‘sı işlemi tamamlanmış olur.Yeni açılan sayfa SSK Hizmet Dökümü bilgilerini içermektedir.