Thursday, September 23, 2021


SSK Sorgulama


Hastane ilaç gibi sağlıktan ücretsiz yararlanmak için sigortalı olmak gerekir. Ssk sorgulama yaptığınızda hizmet dökümü yardımıyla sigorta prim bilgilerini öğrenirsiniz.

Ödenen sigorta primleri olduğu sürece sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilirsiniz. Ssk sorgulamasının bir diğer özelliği de sigorta başlangıcının olup olmadığını öğrenmek için kullanılır. Çalışan işçi işe giriş yaptığı gün sgk’ya bildirilmeli ve sigorta başlangıcının yapılması gerekir. Kimi işveren bunu suistimal edebilir. Bu sebeple de işçi ssk sorgulama yapıp sigorta kontrolünü gerçekleştirebilir.

Ssk sorgulamak için tc kimlik numarası yeterlidir. Sgk üzerinden tc no ile ssk sorgulaması yapılabilmektedir. Bunun için de yazıdaki alana girmeniz yeterli olacaktır. Girdiğinizde göreceksiniz ki, tc no istenmektedir. Eksiksiz olarak formu doldurup sorgula demeniz halinde yeni bir sayfa açılacak ve buradaki hizmet dökümü alanına girip ssk sorgulama sonuçlarına ulaşmış olacaksınız.

Ssk sorgulama işlemi basit oluşu sebebiyle genelde esgm üzerinden yapılmaktadır. Bir diğer yöntem ise e devlet kanalıyla yapılan ssk sorgulamasıdır. Bu uygulamada e devlet şifresiyle giriş yapılması gerekmektedir. Her vatandaşın kendine özel e devlet şifresi bulunmaktadır. Eğer edevlet şifresini edinmediyseniz ptt şubelerinden alabilirsiniz.

Başka bir bilgi paylaşımında görüşmek üzere.