Thursday, September 22, 2022


TOKİ İlk Evim Başvurusu


TOKİ İlk Evim Başvurusu işlemleri başladı. 250 bin konut ve 250 bin konut arsası projesinin detayları belli oldu. Projelerin ismi İlk Evim ve İlk Arsam olarak duyuruldu. Asgari ücretle çalışanın 2+1 daire alma imkanı olacak. Krediler ise konut kiralarından da uygun. Proje sürekli hale gelerek düşük gelir grubunda ev sahibi kalmayan olana kadar devam etmesi düşünülüyor. Arsası ve dairesi olanlar ise projelerden yararlanamayacak.

Hedef 81 il ve tüm ilçelerde 2028’e kadar 500 bin sosyal konut, 250 bin arsa, 50 bin işyeri yaparak millete sunmaktır.

Amacımız, ilk etap konutlarını azami 2 yıl içinde bitirip hak sahibi vatandaşlarımıza teslim etmektir.

Projemizin ismini İlk Evim, İlk İş Yerim olarak belirledik.
Bu devasa sosyal konut projemizin ilk etabını oluşturan 250 bin sosyal konutu, 250 konut arsasını ve 10 bin iş yerini 2 yılda bitirerek hak sahiplerinin kullanımına sunmayı planlıyoruz.

HANGİ ŞEHRE NE KADAR TOKİ İLK EVİM KONUTLARI YAPILACAK?

Projemizin bu ilk etabı dahi Cumhuriyet tarihimizin en büyük en kapsamlı sosyal konut atılımıdır. İlk etap konutumuzdan 50 binini İstanbul’da, 18 bini Ankara’da, 12 bin 500’ünü İzmir’de, 10 binini Gaziantep’te, 8 bin 650’sini Bursa’da, 7 bin 500’ünü Konya’da, 4 bin 500’ünü Kayseri’de inşa edeceğiz.

Diğer illerimizde de nüfuslarına göre değişen sayılarda konut inşası gerçekleştireceğiz. Ayrıca bu konut projesinde çeşitli kesimlere pozitif ayrımcılık yaparak kontenjanlar belirliyoruz.

TOKİ DAİRE FİYATLARI VE TAKSİTLERİ

Maliyet fiyatı üzerinden yüzde 40 indirim yaparak belirlediğimiz fiyatlar da şu şekilde olacaktır.

Toki 2+1’de ödeme detayı: Toplamda 608 bin lira fiyata sahip 2+1 konutlarımıza 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle 240 ay sahip olabileceklerdir.Toki 3+1 daire fiyatları ve taksitleri: Aynı şekilde toplam 850 bin lira fiyata sahip 3+1 konutların ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vade ile yapılabilecektir.

Bu kampanyamıza İstanbul’da hane geliri 18 bin liranın diğer illerde 16 bin liranın altında olan her vatandaşımız başvurabilecektir. Bedelin yüzde 10’u peşin alınacak.

“Ticari kazanç kaynağı haline getirmek isteyenlere de fırsat vermeyeceğiz”
Taksitler ise sözleşmenin imzalanmasıyla başlayacaktır. Bu projeleri ticari kazanç kaynağı haline getirmek isteyenlere de fırsat vermeyeceğiz. Kendi aklınca devleti kandırarak hak etmediği halde TOKİ’den ev almaya çalışanların hem ödedikleri parayı hem evlerini kaybedecekleri sıkı bir denetim mekanizması kuracağız.

Tek derdimiz imkanı kısıtlı ailelerimizi uygun şartlarla ev sahibi yapmaktır. Konutlarımızın şimdiden içinde yaşayacak ailelerimize hayırlı olmasını diliyorum.