Thursday, August 11, 2022


HES Kodu Alma


Hayat Eve Sığar uygulaması ve e devlet ile alınan hes kodu işlemleri hakkında ayrıntıları ve kullanım şeklini paylaşacağız. Hes kodu olarak hayatımıza giren ve kontrollü sosyal hayatın bir parçası olan hes kodu uygulaması kişilere özel olarak oluşturulan ve virüs ile bir ilişkinizin olup olmadığını karşı tarafa ileten bir sistemdir. Bu hes kodu sistemi sayesinde avmlere, berber ve diğer pek çok alanda güvenli bir şekilde bulunabiliyoruz.

Kişiye özel güvenlik uygulaması olarak da adlandırabileceğimiz hes kodu, devletimizin virüsün ilk başlarında geliştirmiş olduğu bir sistem. Dünyaya örnek olan bu sistem sayesinde bulaş riski olanların toplu alanlara girmelerinin önüne geçiliyor ve hes kodu ile bulaşı riski azaltılıyor.

Hes Kodu Alma İndir

HES Kodu Nasıl Alınır

Hes kodu alma için farklı yöntemler vardır. Hes kodunu kişi hem kendisi için alabilir hem de 18yaşın altında bir çocuğu varsa onun için alabilir. Hayat eve sığar uygulaması en sık ve pratik şekilde hes kodunu almanız için hizmet sunar. HES yani hayat eve sığar uygulamasını cep telefonunza indirdiğinizde sizden kayıt olmanızı ister. Kayıt olmak için telefon numaranız yeterlidir. Telefon bilgilerinizi girdikten sonra kod gönderilir ve kodu girdiğinizde sistem açılır. Açılan sayfanızda hes kodlarım bölümüne girip varsa daha önceki hes kodlarınızı görebilirsiniz. Eğer ilk kez hes kodu alacaksanız tc kimlik numarası, baba adı ve doğum yılınızı girip kaydolmanız yeterli olacaktır.

hes kodu
hes kodu

HES Kodu oluşturma istediğinizde yapmanız gereken yeni kod ekle kısmına tıklayıp kendiniz ya da çocuklarınız için oluşturma isteğinizi seçip süreli ya da süresiz olarak kodunuza isim vermeniz gerekmektedir. Hes kodu oluştururken isterseniz süreli olarak da kayıt açabilirsiniz. Mesela bir genel hes kodunuz olabilir ve ek olarak bir seyahate çıkmadan önce seyahat süresince geçerli olmasını istediğiniz hes kodunuz olabilir.

hes kodu alma
hes kodu alma

Hes kodu alma işlemine devam ettiğinizde sistem size toplamda 10 karakterde oluşan bir hes kodu tanımlayacaktır. Bunu hes kodu uygulamasından hes karekod alma kısmının ekran görüntüsünü kaydederek sürekli uygulamaya girmeye gerek kalmadan da kullanabilirsiniz. Hes karekod çıktısı alma için telefonunuzun ekran görüntüsü alma özelliğini kullanmanız hayatınızı kolaylaştıracaktır. Bu işlemi hes kodu uygulaması ile rahatça gerçekleştirebilirsiniz.

E Devlet HES Kodu Alma – HES Karekod Alma ve Oluşturma

Bir diğer hes kodu alma ya da hes karekod alma işlemi e-devlet üzerinden yapılmaktadır. E devlet giriş yaptıktan sonra sağlık bakanlığı menüsündeki HES Kodu Üretme ve Listeleme sayfasına girmeniz ve yeni hes kodu sekmesine erişmeniz yeterlidir. Sistem yine kendi adınıza mı yoksa çocuklarınız adına mı almak istediğinizi sorar. Seçiminizi yaptıktan sonra devam ettiğinizde hes kodunuzu almış olursunuz. Eğer e devlet mobil uygulamasından hes kodunuzu oluşturursanız yine ekran kaydınızı alabilir ya da hes kodunuzu kaydedebilirsiniz. Sağlıklı günler.

Hes Mobil İndir