Thursday, September 23, 2021


Askere Giden SSK’lının Kıdem Tazminatı


Evet sevgili arkadaşlar, millet olarak gözümüz aydın. Yeni kıdem tazminatı “reformuna?!” göre askere gidecek olanlara kıdem tazminatının ödenmeyeceği yer alıyormuş. Bakalım bu olay gerçek mi yoksa yapılan kötü şakalardan biri mi hep beraber göreceğiz.

Bilindiği gibi bir süredir yeni kıdem tazminatı (2014 kıdem tazminatı) reformu üzerinde çalışmalar yapılıyor. Çalışmaların ayrıntıları da gün yüzüne ufak ufak çıkıyor. İlk bomba evlenen kadınların 1 yıl içerisinde işten ayrılması durumunda kıdem tazminatı alamayacağı yönündeydi. Yani uzun lafın kısası, evlenen kadının kıdem tazminatı alması tarihe karışacak. Bir diğer kötü haberde erkeklere.

Askere Giden SSK'lının Kıdem Tazminatı
Askere Giden SSK’lının Kıdem Tazminatı

Vatani görevini yerine getirmek için işinden ayrılacak olan SSK sigortalı çalışanlara işveren tarafından ödenen kıdem tazminatı parası, Allah’ın izniyle bundan sonra ödenmeyecek. Askere gidecek olan işçinin bir nevi kendini garanti ettiği, belirli bir süre finansal olarak rahatlamasına sebep olacak olan kıdem tazminatı da elinden alınacak. Bakalım, sonu ne olacak.

Türk-İş başkanının da dediği gibi, yeni kıdem tazminatı reformu adı altında yürütülen çalışma tamamen patronları koruma ve kollama adı altında yapılıyor. Patronların kıdem tazminatını ödeyemiyoruz? serzenişlerinin ardından yapılan bu çalışmalar bakalım kaç işçinin canını yakacak, kaç işçi ekmeğinden olacak.

Askere Gidiyorsan Bana ne? Tazminat Mazminat Yok!

Yürürlükte olan yasaya bakıldığında, askere gitme nedeniyle işten ayrılan çalışana kıdem tazminatı ödeniyor. Yeni düzenleme ile başlıkta da belirttiğim gibi askere gidiyorsan bana ne, tazminat mazminat yok durumu oluşacak. Eller gider mersine biz gideriz tersine sözünü söyleyen ne güzel söylemiş gerçekten.

Patronlar artık askere gidene kıdem tazminatı ödenir mi, verilir midiye dert yapmayacaklar gibi duruyor.

İnşallah diyoruz böyle düzenlemeler yoktur ve tamamen hayal ürünüdür. Temennimiz bu yönde ama gerçekler acı olacak gibi görünüyor.