Thursday, September 22, 2022


Ne Zaman Emekli Olabilirim


e-Devlet’te artık bir hizmet daha başladı. O da çalışma hayatınız hizmete Yani artık emekli gün sayınızı ne kadar süre çalıştığınızı bilgilerinizi girerek ne zaman emekli olurum, emekliliğinize ne kadar kalmış, emeklilik hesaplama ve bunun hepsinin hesabını yapabiliyorsunuz şimdi ayrıntılı son durumu anlatacağız.

E Devlet sistemi üzerinden malum birçok bilgiye vatandaşlar ulaşabiliyor. Bu ikametgahtan belgesinden, adli sicil temiz kağıdına kadar hatta mezuniyet belgesi ne kadar birçok belge artık e-Devlet üzerinden verilebiliyor. Vatandaşların hayatını kolaylaştıran e-devlet uygulaması artık yeni bir uygulama ile hayatı kolaylaştırmaya devam ediyor. Bu uygulamayla normal şartlarda ne zaman emekli olabilirim sorusuna e-devlet sistemi artık cevap verecek. Vatandaşlar e-devlet sistemine t.c. kimlik numarası ve şifresi ile giriş yaptıktan sonra çalışma hayatım bölümüne giriş yapacak ve çalışma hayatım bölümünde de burada bulunan normal şartlarda ne zaman emekli olabilirim başlığı altında işe başlama tarihini girdikten ve güvenlik kodunu girdikten sonra ne zaman emekli olabileceği kaç yıl kaç prim gün sayısına ihtiyacı olduğunu aynı zamanda kaç yaşında emekli olabileceği de detayları ile birlikte buradan öğrenebilecek.

Aynı zamanda yalnızca ne zaman emekli olunabileceği değil çalışanların çalışma hayatı ile ilgili birçok sorusu, emeklilerin emeklilikle ilgili birçok sorusu da yine çalışma hayatım başlığı altında sorulan sorulara cevap verebilecek e-devlet sistemi. Ancak en önemlisi vatandaşların sıklıkla özellikle internet üzerinden arama yaptığı bir konuydu bu ne zaman emekli olunabileceği ile ilgili soruyu da işte bu soruya artık e-devlet sistemi cevap verecek ki böylelikle aslında vatandaşlar güvenli ve net bir cevaba da ulaşmış olacaklar yani birçok sosyal medyada internette birçok noktada çeşitli uygulamalar bu soruya bilgi cevap veriyordu ancak çeşitli bilgi kirlilikleri oluşuyordu işte bu noktada edevlet sistemi üzerine vatandaşlar artık net cevaba ulaşabilecek.

Tekrar ifade edelim, e-devlet sistemine t.c. kimlik numarası ve şifresi ile giriş yapan vatandaşlar burada çalışma hayatım başlığı altındaki nezamanemekliolabilirim sorusunun altında bulunan bölüme İşe başlama tarihlerini girecekler ardından istenen güvenlik kodunu girecekler ve bu noktada e-devlet ne zaman emekli olabileceklerini hangi kaç yıl, kaç hizmet yılı sonunda ve kaç prim günü ihtiyacı olduklarını aynı zamanda kaç yaşında emekli olabilecekleri gibi detaylı bilgileri verecek vatandaşlara Dolayısıyla yeni bir uygulama ile daha e-devlet sistemi vatandaşların hayatını kolaylaştıracak diyelim.