Thursday, September 23, 2021


Prim Sorgulama


Hizmet primlerini öğrenmek için yapılan sgk ssk işlemine prim sorgulama denir. Prim sorgulama ile 4a, 4b ve 4c sigorta primi gün sayısı tc no ile sorgulanır.

Teknoloji devrimi Türkiye’de hızla ilerliyor. İnternetin gelişimiyle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu da gelişiyor ve hizmeti sunmayı vatandaşın ayağına kadar götürerek sürdürmeye devam ediyor. En son sgk mobil hizmet araçlarının da devreye girmesiyle birlikte SGK da bilgi alma işlemi çağ üstüne çağ atladı ve Başkanın söylediğine göre de atlamaya devam edecek.

Prim sorgulama uygulaması yıllardan beridir gerek SSK gerekse de SGK bünyesinde olan bir işlemdir. Prim sorgulama sayfasıyla amaçlanan, sigortalıların hizmet bilgilerine hızlıca ulaşmalarıdır. Ssk döneminde iki çeşit prim sorgulama yapılıyordu. Bunlar ssk sicil no ile prim sorgulama ve kimlik numarasıyla prim sorgulama uygulamalarıydı. Dönemin teknik yetersizliği ve uzun süren sorgulama işlemleri artık yok.

Sgk ile birlikte internetteki atılımlar en üst noktalara taşındı. Eski çağ dışı kalmış olan prim sorgu sayfası temelli değişerek esgm hizmet bilgisi sorgulama ekranı devreye girdi. Daha modern bir arayüz ve kolay ulaşılabilirliği sayesinde kullanımı oldukça yaygın ve kolaydır. Bununla birlikte eski ssk prim sorgulama sistemindeki az bilgi içeren sonuçlar yerine artık daha detaylı, deyim yerindeyse gün bilgisine kadar anlaşılır biçimde ulaşmak mümkün. Bu yönüyle de ayrı bir önem kazanıyor prim sorgulama sistemi.

Prim Sorgulama
Prim Sorgulama

Sigorta primim ödeniyor mu? Sigortalı mıyım? Sgk hizmet bilgisini nasıl alırım diyorsanız, sayfada paylaşılan bağlantıya girip tc kimlik no, aile no ve doğum tarihinizi yazıp sorgulama yapabilirsiniz. Prim sorgulamak için TC no yeterlidir. Detayları sayfaya girdiğinizde daha iyi görüntüleyebilecek ve ne zaman priminizin ödenmeye başladığından son ödeme tarihine kadar her şeyi görebileceksiniz.

Prim sorgulama ile ilgili aklınıza takılan soruları bizimle ve kullanıcılarla paylaşarak bilginin yayılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Prim Sorgulama