Thursday, September 23, 2021


SSK Rapor Parası Sorgulama


Hastalık, doğum gibi hallerde alınan sağlık raporunun parası alınabiliyor. Raporlu olmanız durumunda alacak olduğunuz SSK rapor parası miktarını online sorgulama yapabilirsiniz.

Bir hastalık halinde kurul tarafından verilen rapor sayesinde sigortadan rapor parası alınabiliyor. Rapor parası almak için gerekli olan tabi ki ssk priminizin ödeniyor olması. Eğer iş yerinde bir kaza sonucu ya da herhangi bir nedenden ötürü yatarak ya da ayakta tedavi olduysanız ve tedavinizin devamında istirahat etmeniz gerekiyorsa, hastane tarafından iş yerine ve ssk’ya vermek üzere rapor alınır. Bu rapor hastane tarafından da ssk’ya bildirilir ve sizinde çalıştığınız muhasebe departmanına raporu iletmeniz gerekir.

SSK Rapor Parası Sorgulama
SSK Rapor Parası Sorgulama

İstirahat raporunuz ssk’ya muhasebeciniz tarafından giriş yapılarak bildirilir ve rapor parası almaya hak kazanmış olursunuz. Çalışmadığınız süreci kapsayacak olan rapor parasının tutarı, ödenen ssk sigorta primiyle doğru orantılıdır. Yani eğer yüksek maaş alıp sigortanız asgari ücretten ödeniyorsa mağdur olacaksınız demektir. Bu tür sorunlar yaşamamak için sigortanızın aldığınız ücretin brüt toplamından yapılmasını talep edin.

Rapor parasını sorgulamak için interneti kullanabilirsiniz. İnternet üzerinden ssk rapor parası sorgulamasını yapmak için gerekli olan bilgi ise tc kimlik numarasıdır. İstirahat parası alacak olan kişinin tc numarasıyla rapor parasını sorgulamak için bağlantıya girmelisiniz. Daha sonra ekrandaki direktifleri uygulamanız gerekir. Burada sizden tc kimlik no, aile sıra no gibi kişisel bilgilerinizi girmeniz istenir. İstenilen alanlara bunları yazdıktan sonra sorgula düğmesiyle size ait olan ssk sorgulama paneline girilir. Burada yer alan menüler aracılığıyla diğer adı iş görmezlik raporu olan istirahat raporundan kaç para alacağınızı öğrenebilirsiniz.

SSK Rapor Parası Sorgulama